Playlista weselna, czyli jakich piosenek nie może zabraknąć na Twoim weselu?

Muzyka, to obok jedzenia, jeden z najważniejszych elementów każdego wesela, mający ogromny wpływ na przebieg całej zabawy. Odpowiedni dobór gatunków muzycznych, dopasowanych do stylu uroczystości, jak również wybór poszczególnych kawałków ma znaczenie, ale też nie jest rzeczą prostą – jak bowiem spośród tak szerokiego wachlarza muzycznych stylów i utworów wybrać taką muzykę, która będzie łączyć pokolenia, jednocześnie, a może przede wszystkim, odpowiadając upodobaniom Młodej Pary? Oto kilka podpowiedzi, które warto wziąć pod uwagę.

Playlista weselna nie może być przypadkowa, a jej przygotowanie wymaga dokładnego przemyślenia oraz znajomości tej tematyki. Samodzielne jej przygotowanie może być trudne, dlatego warto skorzystać z doświadczenia i wiedzy profesjonalisty.

Zajmując się muzyką na co dzień, wiem, przy jakich utworach chętnie bawią się goście oraz jakie style muzyczne sprawdzają się w dzisiejszych czasach. Jest to tematyka, z którą trzeba być na bieżąco, gdyż podobnie jak w modzie, tak i tu występują pewne trendy, które warto zastosować, organizując nowoczesne i eleganckie wesele – DJ Kuba Król, jeden z najlepszych DJ-ów i Konferansjerów, zajmujących się oprawą muzyczną wesel w Warszawie i na terenie województwa mazowieckiego, ale także i poza nimi.

Co więc warto umieścić na weselnej playliście, a z jakich gatunków muzycznych lepiej zrezygnować? Poniżej kilka wskazówek.

Muzyka idealna do tańca

Przygotowując weselną playlistę należy wziąć pod uwagę to, że muzyka grana na weselu służy przede wszystkim do tańca. Utwory muszą być więc dobrane w taki sposób, aby można było się przy nich dobrze bawić. Nawet jeśli ktoś uwielbia rap czy hip-hop, to przyznajmy, że nie są to najlepsze gatunki do tańca i należy postawić na te bardziej rytmiczne, takie jak chociażby pop, rock and rolll, dance, blues i inne. Muzyka powinna zachęcać do wyjścia na parkiet i zabawy do białego rana oraz posiadać zróżnicowane tempo, które pozwoli na swobodny taniec dłużej, niż jeden kawałek.

Najważniejsza różnorodność 

Mówiąc o różnorodności, należy zachować ją także w wyborze poszczególnych gatunków muzycznych. Oczywiście Państwo Młodzi, jako organizator wesela i najważniejsze osoby na uroczystości mają prawo decydować o tym, jaka muzyka będzie grana na ich weselu, natomiast chyba każdej parze zależy na tym, by równie dobrze bawili się także ich goście. Nie należy więc ograniczać się do jednego gatunku muzycznego a zróżnicować je tak, by były odpowiednie zarówno dla osób starszych, jak i młodszych.

Utwory „must have” na Waszym weselu

Warto wskazać DJ-owi utwory, które chcecie, by koniecznie znalazły się na Waszym weselu. Mowa tu o kawałkach, które mają dla Was sentymentalne znaczenie – przypominają Wam pierwsze spotkanie, pocałunek, zaręczyny lub po prostu lubicie słuchać ich na co dzień. Oczywiście kluczową rolę gra tu utwór na pierwszy taniec, ale dobry DJ będzie wiedział, w których miejscach umieścić pozostałe muzyczne pozycje, by były one odpowiednio wyróżnione i byście przy ich dźwiękach bawili się na parkiecie.

Wesele bez disco polo?

Disco polo to muzyka, wobec której mało kto pozostaje neutralny – większość ją kocha, bądź nienawidzi. Czy wobec tego gatunek ten powinien mieć swoje miejsce na weselnej playliście? – Zdania są mocno podzielone i ja, jako DJ zawsze szanuję wybór Młodej Pary, natomiast chcąc zorganizować wesele w dobrym stylu, lepiej zrezygnować z disco polo lub ograniczyć go minimum. Po pierwsze, istnieje wiele gatunków muzycznych, które z powodzeniem go zastąpią – jak chociażby polska muzyka rozrywkowa, zarówno z lat 80. i 90., jak i najnowsze przeboje. Po drugie, wbrew pozorom muzyka disco polo nie należy do tych, przy których łatwo się tańczy – zdecydowanie lepiej jej się słucha, choć z tym faktem też bym nie przesadzał.

Muzyka disco polo bardziej sprawdzi się na prywatce lub dyskotece organizowanej w stylu lat 90-tych, niż na eleganckim i nowoczesnym weselu.

Podsumowując, przygotowanie weselnej playlisty warto powierzyć profesjonalnemu DJ-owi, który zadba o odpowiednią atmosferę i dobrą zabawę na Waszym weselu. Podczas jej układania weźmie on pod uwagę zarówno Wasze upodobania muzyczne, jak i wskazane, konkretne utwory, ale także dostosuje całość do współczesnych trendów. Ponadto jako uważny obserwator będzie mógł na bieżąco dokonywać odpowiednich modyfikacji, dostosowując rodzaj muzyki oraz jej tempo do osób bawiących się na parkiecie.