Jakie są najnowsze trendy w muzyce weselnej i czego unikać?

Oprawa muzyczna to jeden z kluczowych elementów każdego wesela. Dobrze dobrana muzyka może sprawić, że impreza będzie niezapomniana i na długo pozostanie w pamięci Młodej Pary i gości. W dzisiejszych czasach, podobnie jak we wszystkich innych dziedzinach, również w muzyce weselnej pojawiają się pewne trendy. Poniżej przedstawiamy te, które warto wziąć pod uwagę, organizując przyjęcie weselne w najbliższym czasie oraz to, czego lepiej unikać, pragnąc przebiegu wesela na wysokim poziomie.

Trendy w muzyce weselnej w 2023 r.

Muzyka weselna wciąż się zmienia i dostosowuje do nowych preferencji Par Młodych oraz ich gości. Obecnie zdecydowana większość par decyduje się na wybór DJ-a, nie zaś zespołu weselnego, dzięki czemu może liczyć na większą różnorodność gatunków muzycznych. Ponadto DJ, jednocześnie występując w roli Konferansjera, kompleksowo zajmuje się oprawą muzyczną i prowadzeniem uroczystości, co nadaje wydarzeniu wyjątkowego charakteru i tworzy spójną całość.

Coraz częściej Młode Pary wybierają połączenie kilku gatunków muzycznych, które doskonale ze sobą współgrają – np. muzyki pop, rocka i hip-hopu, bądź też muzyki w całkiem odmiennym stylu, takiej jak funk, soul, klasyka. Wybór zależy przede wszystkim od tego, w jakim stylu organizowane jest całe przyjęcie – czy Młodej Parze zależy na dynamicznej atmosferze, czy też klimatycznej.

Dużą popularnością cieszą się także żywe instrumenty – muzyka grana przez DJ-a stanowi wówczas podstawę całego wesela, zaś doskonałym jej uzupełnieniem jest występ saksofonisty lub innego instrumentalisty, który zagra na żywo w odpowiednio wybranych momentach, podkreślając najważniejsze z nich, takie jak pierwszy taniec, toast czy podziękowanie rodzicom.

Czy disco polo to dobry wybór?

O gustach nie powinno się dyskutować, natomiast podejmując tematykę najlepszej muzyki weselnej, trudno przejść obojętnie obok tego tematu. Disco polo to gatunek muzyki cieszący się dużą popularnością, ale uwaga – w latach 90-tych ubiegłego wieku. Od tego czasu minęło już nieco czasu i hity – obowiązkowo niegdyś znajdujące się na weselnej playliście – obecnie odebrane może zostać jako faux pas.

Oczywiście ostateczny wybór muzycznej ścieżki na weselu zależy od Młodej Pary i każdy powinien dostosować się do jej preferencji, natomiast najlepiej będzie zrezygnować z disco polo, zastępując je innymi, znacznie lepszymi jakościowo gatunkami muzycznymi.

Muzyka rockowa i wesele – czy to dobry duet?

Miłośnicy polskiej i zagranicznej muzyki rockowej zastanawiają się, czy taki gatunek muzyki nadaje się na wesele, czy nie jest zbyt ciężki do tańca i zabawy? Odpowiedź jest prosta – każdy rodzaj muzyki sprawdzi się na weselu, pod warunkiem, że będzie on odpowiadał upodobaniom Młodej Pary i gości weselnych. Jeśli więc zaproszeni goście to przede wszystkim najbliższa rodzina, przyjaciele i znajomi, to z pewnością znają oni gusta muzyczne Młodej Pary i nie będą mieć nic przeciwko, by dobrze bawić się przy jej ulubionej muzyce. Jeśli natomiast wśród gości znajdują się też osoby starszej daty lub bardziej dostojne osobistości, wówczas należy nieco zróżnicować gatunki muzyczne – oczywiście zachowując przewagę rocka.

Rytmy idealne do tańca, czyli latino

Muzyka latino to dość charakterystyczny styl muzyczny, który może być dobrym pomysłem na wesele, bowiem są to idealne rytmy do tańca, jak również przyjemne dźwięki do słuchania. Należy jednak pamiętać, że gatunek ten jest dość energiczny i szybki, stąd też tu również konieczne jest pewne zróżnicowanie, pozwalające na nieco wytchnienia i uspokojenie oddechu. Ponadto ciągłe granie tych samych rytmów może być męczące, natomiast jako jeden z głównych gatunków na weselu, latino z pewnością będzie trafionym wyborem.

Najlepsza muzyka na wesele – jak wybrać?

Decyzja o wyborze najlepszej muzyki na wesele może nie być łatwa, zwłaszcza dla tych par, które nie mają ściśle określonych upodobań w tym zakresie. Co wówczas zrobić? W jaki sposób podjąć właściwą decyzję? 

W tej kwestii najlepiej zaufać profesjonaliście i w całości powierzyć oprawę muzyczną DJ-owi. Realizując setki zleceń jako DJ i Konferansjer na wesele oraz na inne uroczystości mogę śmiało powiedzieć, że najważniejszy jest umiejętny dobór poszczególnych gatunków muzycznych – ich zestawienie, rozmieszczenie, wybór poszczególnych utworów i ich umieszczenie w czasie. Ponadto liczy się bieżący pogląd na sytuację oraz odpowiednia reakcja na to, co podoba się gościom i Młodej Parze. W końcu podczas wesela najważniejsza jest dobra zabawa i przyjemna atmosfera, a muzyka musi łączyć pokolenia.

Obecnie możemy zaobserwować kilka trendów w zakresie muzycznej oprawy weselnej – przede wszystkim dużą różnorodność gatunkową, zależną od upodobań Młodej Pary oraz gości weselnych. Natomiast bez względu na to, na co padnie wybór, warto zaufać profesjonaliście, który jak najlepiej zadba o dobrą zabawę i odpowiedni klimat na weselu.