Konferansjer – dlaczego warto zatrudnić dobrego konferansjera?

Możesz być doskonałym organizatorem różnorakich wydarzeń, przygotować wszystko i dopiąć na przysłowiowy „ostatni guzik”, jednak prowadzenie imprezy warto powierzyć profesjonaliście. Niezależnie od tego, czy będzie gala, jubileusz, impreza firmowa, czy też wydarzenie rodzinne, takie jak wesele lub urodziny – nad przebiegiem całego eventu warto, by czuwał konferansjer. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że imprezę będziemy mogli zaliczyć do udanych i na długo zapamiętamy ją zarówno my sami, jak i uczestniczący w niej goście. Aby tak było, musimy dokonać wyboru właściwej osoby. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę i dlaczego jakość jest w tym przypadku najważniejsza.

Kim jest konferansjer i czym się zajmuje?

Konferansjer jest osobą, która prowadzi zlecone mu wydarzenia. To zawód dość nietypowy, bowiem nie liczą się tu zasadniczo ukończone szkoły, lecz prawdziwe znaczenie mają odpowiednie predyspozycje do wykonywania tego rodzaju pracy oraz zdobyte doświadczenie. Dobry konferansjer powinien wyróżniać się otwartością na drugiego człowieka, być błyskotliwy i kreatywny, powinien umiejętnie operować słowem i gestem, ponadto musi być odważny i pewny siebie, a więc mieć „to coś” co sprawia, że nawet obcy ludzie szybko czują się dobrze w jego towarzystwie. Co ważne, nie może być w tym wszystkim aktorem, lecz wszystko co robi, musi być jak najbardziej autentyczne. Można więc śmiało stwierdzić, iż aby być dobrym i profesjonalnym konferansjerem, swoją pracę należy wykonywać z prawdziwą pasją.

Konferansjer prowadzi dane wydarzenie, a więc wita gospodarzy i zebranych gości, przybliża cel spotkania, zapowiada kolejne punkty programu, wyjaśnia, komentuje, wtrąca anegdoty i różnorakie historie. Zakres jego obowiązków różni się nieznacznie w zależności od rodzaju imprezy. W skrócie można rzec, iż odpowiada za sprawny przebieg i merytoryczność całego eventu.

Konferansjer - Dlaczego warto zatrudnić dobrego konferansjera

 

Na co zwrócić uwagę wybierając konferansjera?

Wspomnieliśmy już na wstępie, że aby impreza była w pełni udana, należy nie tylko zatrudnić pierwszego lepszego konferansjera, ale wybrać osobę, która do swojego zadania podejdzie w pełni profesjonalnie. Co więc brać po uwagę, przeglądając oferty poszczególnych osób?

Przede wszystkim szczegółowo zapoznać się z tym, co dany konferansjer może nam zaproponować, a więc jakiego rodzaju wydarzenia obsługuje, w czym się specjalizuje, czy posiada swój sprzęt i narzędzia, czy w swoich propozycjach jest kreatywny. Najlepiej, gdy najpierw przejrzymy jego stronę internetową a następnie umówimy się na spotkanie. Wówczas będziemy mieli okazję wstępnie poznać jego umiejętności, zachowania, zaangażowanie. Dobry konferansjer to bowiem taki, który nie tylko będzie umiał ciekawie poprowadzić wydarzenie i dostosować się do każdej sytuacji, ale przede wszystkim poświęci odpowiednią ilość czasu na to, by właściwie przygotować się do organizowanej przez nas imprezy tak, by była ona jak najbardziej spersonalizowana. Przygotowanie bowiem powinno być najistotniejszym elementem pracy dobrego konferansjera. Musi on poznać specyfikę wydarzenia, wczuć się w jego klimat, przygotować interesujące lub humorystyczne anegdoty i historie, przygotować niejako scenariusz i plan działania, co pozwoli mu stworzyć wyjątkową atmosferę i nie popełnić żadnego faux pas. Warto także wybierać osoby z polecenia bliskich nam osób bądź te, które cieszą się dobrymi opiniami w sieci. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że wybieramy profesjonalistę i osobę, która prowadziła nie jedno wydarzenie.

Dobry konferansjer – dlaczego jest tak ważny?

Przede wszystkim dlatego, iż w dużej mierze to właśnie od niego zależy powodzenie całego przedsięwzięcia. Jest to bowiem osoba, która jest z gośćmi przez cały czas trwania wydarzenia i niejako nadaje bieg całej imprezie. Dobry konferansjer działa według przygotowanego planu, jednak mimo to na bieżąco bada sytuację i gdy jest taka potrzeba, potrafi odpowiednio zareagować- na przykład skutecznie zachęcając gości do zabawy. Równie ważne jest to, iż dzięki profesjonalnemu, kreatywnemu konferansjerowi, każde wydarzenie będzie miało unikatowy charakter. Dobry konferansjer nie działa bowiem według stale określonych schematów, lecz ciągle coś zmienia, potrafi zaskakiwać, wciąż szuka nowych pomysłów- jest to gwarancją tego, że podczas wydarzenia nie powieje nudą, zaś obecne na nim osoby nie będą mogły przewidzieć, co się za chwilę wydarzy.

Dzięki temu, iż postawimy na dobrego konferansjera, organizowane przez nas wydarzenie odbędzie się na najwyższym poziomie, według ustalonego wcześniej programu, jednocześnie z nutką zaskoczenia i improwizacji. To wszystko jest gwarancją sukcesu naszego eventu, a także zadowolenia nas samych oraz gości.