Dlaczego warto zorganizować wesele w tygodniu?

Planujecie ślub i wesele, wspólnie zastanawiając się nad najlepszym terminem. Jeszcze do niedawna pod uwagę brana była wyłącznie sobota lub niedziela, ewentualnie piątek lub jakiś dzień świąteczny. Tymczasem kilka elementów, które na przestrzeni krótkiego czasu się na siebie nałożyło – takich jak chociażby pandemia, wojna oraz inflacja – sprawiły, iż narzeczeni coraz chętniej wybierają inne dni tygodnia. Rozwiązanie to ma wiele zalet, które postaramy się pokrótce przedstawić w poniższym tekście.

Wesele w sobotę – polska tradycja

Sięgając pamięcią wstecz, to sobota z pewnością będzie tym dniem, który w naszym kraju najbardziej kojarzy nam się z organizacją ślubów i wesel. Ale nie zawsze tak było. W XVIII wieku wcale nie była to sobota, a niedziela, kiedy to dzień świąteczny dodatkowo podkreślał uroczysty charakter ceremonii. Wiele zależało także od regionu Polski – na Mazowszu najchętniej wybieranym dniem był wtorek (jako dzień handlowy), a zaraz po nim poniedziałek. Wówczas w soboty odbywało się mniej niż 10% wszystkich ślubów.

Sytuacja ta zmieniła się po wprowadzeniu stałego, robotniczego układu tygodnia. Wówczas to sobota stała się najbardziej pożądanym dniem na organizację weselnego przyjęcia, umożliwiając swobodną zabawę do białego rana. Tak było aż do ostatniego dziesięciolecia, kiedy to sytuacja powoli znów zaczęła się zmieniać.

Wesele w tygodniu – zalety

Ślub w tygodniu to obecnie nic nadzwyczajnego. Co więcej, rozwiązanie to ma mnóstwo zalet. Poza tym, jest to jeden z najpiękniejszych wydarzeń w życiu Młodej Pary i nic tego nie zmienia, zwłaszcza dzień tygodnia, w którym się ono odbędzie. Co natomiast przemawia na korzyść tego, by nie była to sobota?

Dostępność terminów

Biorąc pod uwagę fakt, że w ciągu roku sobót jest siedem razy mniej, niż pozostałych dni tygodnia, zwykle okazuje się, że chcąc zarezerwować najbliższy możliwy termin sali weselnej, zespołu, Dj’a bądź fotografa na sobotę, musimy czekać nawet kilka lat. Ślub w tygodniu będzie więc dobrą opcją dla tych, którzy nie chcą czekać tak długo. Co więcej, może macie datę o szczególnym znaczeniu, na przykład rocznicę zaręczyn bądź urodziny któregoś w Was? Jeśli wypada ona w środku tygodnia, to teraz nic nie szkodzi na przeszkodzie, by celebrować ją łącznie ze ślubem i weselem. Można także wybrać termin bezpośrednio sąsiadujący z jakimś dniem świątecznym ustawowo wolnym od pracy lub długim weekendem – dzięki temu zaproszeni goście nie będą musieli obawiać się porannego wstawania do pracy dnia kolejnego i będzie można bawić się tak samo, jak podczas wesela odbywającego się w sobotę.

Dlaczego warto zorganizować wesele w tygodniu?

DJ na wesele Warszawa – DJ Kuba Król

Większy wybór podwykonawców weselnych

Chcąc, by wesele odbyło się w sobotę, musimy pogodzić się z faktem, że pewnie nie do końca będzie ono wyglądało tak, jak żeśmy to sobie wymarzyli i wstępnie zaplanowali. Głównie z tego względu, że nie uda nam się dograć wszystkich terminów z poszczególnymi wykonawcami – jeśli już znajdziemy wolny termin w lokalu, niekoniecznie będzie on dostępny u fotografa bądź Dj’a. Tymczasem wiemy, jak ważna w dniu wesela jest obsługa muzyczna, dlatego nieraz lepiej zrobić wesele w tygodniu, a bawić się w pięknej sali oraz przy muzyce granej przez najlepszego Dj’a. Podobnie jest w przypadku większości podwykonawców weselnych –  począwszy od kosmetyczki czy fryzjera, poprzez firmę dekoratorską, po animatorów zabaw dla dzieci czy konferansjerów.

Spore oszczędności

Organizacja wesela w tygodniu pozwala także sporo zaoszczędzić. Wielu wykonawców, podobnie jak poza sezonem, tak i w dni powszechne oferuje wiele ciekawych i atrakcyjnych ofert cenowych, chcąc zachęcić klientów do ich wyboru także w tygodniu. Dzięki temu mniej zapłacimy za taką samą usługę lub w ramach standardowej oferty otrzymamy gratis coś ekstra, za co musielibyśmy zapłacić korzystając z danej opcji w sobotę. Jeśli więc chcemy, by w kieszeni zostało więcej funduszy na rzeczy bardziej dla Was istotne, warto przyjrzeć się propozycjom poszczególnych lokali i usługodawcom – może uda się „upolować” jakąś świetną okazję?! Być może będzie to nawet niższy koszt za tzw. talerzyk, co przy obecnych cenach będzie naprawdę korzystną opcją.

Widzimy więc, że wesele w tygodniu to opcja, którą warto rozważyć podczas planowania terminu ślubu i wesela. Będzie to wydarzenie tak samo ważne i piękne, z większym prawdopodobieństwem przeprowadzenia go w taki sposób, jaki żeście sobie to wymarzyli.